Przejdź do treści

Praktyczne informacje związane z pobytem w Batumi

Batumi mocno stawia na turystykę i widać to na każdym kroku. Będąc w Batumi warto odwiedzić oficjalną informację turystyczną – Go Batumi, przy ulicy # 2, Ninoshvili ST (znajduje się obok kolejki linowej Argo Cable Car), gdzie otrzymamy darmowe foldery i mapę. Strona www.gobatumi.com jest dostępna również w języku polskim i znajdziemy tutaj wiele ciekawych informacji o Batumi i rejonie Adżaria. Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem po regionie Adżarii.

Dojazd

Najszybszym i najprostszym sposobem dotarcia do Batumi jest samolot. Z Polski do Gruzji latają bezpośrednio następujące linie lotnicze:

  • Wizz Air – tanie linie lotnicze (Gdańsk, Katowice, Wrocław, Kraków, Poznań, Warszawa-Chopin → Kutaisi)
  • LOT – Polskie Linie Lotnicze (Warszawa – Tbilisi)

W sezonie wakacyjnym można znaleźć bezpośrednie loty z Warszawy do Batumi na stronie Biura Podróży Rainbown.

Najbliższe lotnisko poza Batumi znajduje się w miejscowości Kutaisi (port lotniczy Kutaisi). Czas przejazdu z lotniska Kutaisi do Batumi zajmuje około 2 godziny. Z lotniska do Batumi można dostać się taksówką lub marszutką np. Georgian Bus (marszrutka – małe busy, na których oparty jest transport w Gruzji). Na lotnisku obok wyjścia znajduje się biuro Georgian Bus, gdzie możemy kupić bilety. Cena przejazdu marszrutką dla dorosłego 15 GEL, dziecko do 10 lat 7,5 GEL. W Batumi marszrutki Georgian Bus zatrzymują się i odjeżdżają przy Hotelu Radison.

Bilety lotnicze

Warto zainteresować się zakupem biletów na sezon wakacyjny już na przełomie roku (najniższe ceny). To również doskonały czas na rezerwację pobytu w naszym apartamencie.

Waluta

Walutą w Gruzji jest lari (GEL). Sposób płatności zależy od osobistych preferencji (karta płatnicza/kredytowa lub wymienione w kantorach: USD, Euro). Kantory w Batumi można spotkać na każdym kroku. Przelicznik: 1 GEL to około 1,5 zł.

Restauracje w Batumi

W Batumi jest bardzo wiele barów i restauracji, gdzie ceny są uzależnione od lokalizacji (im bliżej morza i promenady tym drożej). My proponujemy Państwu miejsca przez nas sprawdzone, gdzie można zjeść dobre gruzińskie jedzenie za rozsądną cenę. Są to restauracje, w których stołuje się dużo lokalnych mieszkańców Batumi, które zapewniają wysoki standard wystroju i obsługi. Naszym zdaniem to gwarancja poznania prawdziwych smaków Gruzji za rozsądne pieniądze.

W najbliższej okolicy znajduje się Restauracja Sazandari na ul. Kobaladze 8 (blisko charakterystycznego apartamentowca Orbi Recidence – biała falowana elewacja).

Bliżej centrum znajdą Państwo restaurację Tavaduri na ulicy Puszkina. Bardzo często gra tam muzyka na żywo.

Nam również bardzo przypadł do gustu bar, bardzo blisko naszego apartamentowca (przy drodze prowadzącej nad morze). Prowadzi go Gruzin o imieniu Kacha. Można tam do późnych godzin nocnych zjeść dobre gruzińskie jedzenie i skosztować lokalnych trunków – często wyrabianych przez samego właściciela.

W Batumi bardzo popularna jest turecka kuchnia, gdzie rządzą kebaby. Warto odwiedzić Kebab Gorki’s Skaurma na ulicy Gorgiladze. Tu skosztujecie tradycyjne mięso przygotowane na stanowiskach opalanych drewnem. Uwierzcie nam, zupełnie inny smak!

Jak poruszać się po Batumi

Najtańszą opcją jest marszrutka, spod Centrum Handlowego Metro City odjeżdża dużo linii w kierunku centrum. Wystarczy zapytać po rosyjsku czy jadą w pobliżu delfinarium lub któregoś z charakterystycznego hotelu (np. Hilton, Radison). Koszt przejazdu 1 osoby to 0,5 GEL.

Taxi w Batumi są bardzo popularne i nie są drogie. Przed wejściem do taxi warto ustalić cenę kursu. Cena w obrębie miasta max 10 GEL. Ciekawą propozycją jest korzystanie z usług MAXIM TAXI. Na ich stronie lub aplikacji możemy zamawiać taxi, po ustalonym przez aplikację, stronie www kursie.

Wycieczki

Gruzja to piękny kraj, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. W kwestii zobaczenia najciekawszych zakątków Adjari polecamy kontakt z Tomkiem Groją (tel+995 558 154 189) , który od lat mieszka w Batumi i prowadzi biuro podróży Kavkaz Brothers. Ma on bardzo duże doświadczenie w organizowaniu wycieczek. Pod jego opieką zasmakujecie i poczujecie prawdziwą Gruzję.

Przy organizacji kilku dniowych wycieczek objazdowych po najciekawszych miejscach w Gruzji polecamy kontakt z biurem podróży Georgia Adventure Club, które prowadzi nasz przyjaciel Marcin.a

Dodatkowe informacje

Ciekawe i przydatne informacje można znaleźć na grupach na Facebooku np.:

  • gruzja & polska

Interesujący artykuł opisujący Batumi i Gruzję znajdziemy na stronie Gazeta.pl